en_GB.utf8, en_GB.UTru_RU.utf8uk_UA.UTF-8

Контактна iнформацiя:

Україна, 40007, м.Суми, вул.Римського-Корсакова 2

 info@pohnp.sumdu.edu.ua 

+38(0542)33-71-24, 68-77-95, 33-70-73, 33-10-24

+38(0542)33-40-58

qr-code

Як нас знайти на мапі 

кафедра ПОХНВ СумДУ на Яндекс-картах

Ми on-line

Processes and Equipment of Chemical and Petroleum-Refineries Department on FaceBookProcesses and Equipment of Chemical and Petroleum-Refineries Department on Linkedin

Форма авторизаціїЗараз на сайті

На даний момент 39 гостей на сайті

Зворотній зв’язок

Будь-які пропозиції щодо редагування та розміщення нової інформації на сайті можна надсилати на e-mail

Знайшли орфографічну помилку? Виділіть її мишкою і натисніть

Система Orphus

Науковцями СумДУ розроблено багатофункціональне високоефективне енергоресурсозберігаюче сепараційне обладнання для нафтогазової промисловості

Heater-TreaterНаукові розробки Сумського державного університету (СумДУ) для нафтогазової галузі промисловості неодноразово привертали увагу фахівців з нафтогазових технологій та обладнання. Впродовж червня-серпня 2015 р. групою наукових співробітників СумДУ (н.с. Віталій Маренок , к.т.н., асист. Руслан Острога, асп. Ольга Настенко, асист. Василь Смирнов) під науковим керівництвом к.т.н., доц., докторанта Олександра Ляпощенко успішно здійснено розробку унікального промислового зразка багатофункціонального нафтогазоводорозділювача (НГВРП) типу «HEATER-TREATER» (підігрівач-деемульсатор) установки підготовки нафти (УПН). Згідно контракту на створення науково-технічної продукції, науковцями СумДУ у співпраці з фахівцями ПАТ «Укрхімпроект» достроково виконано етап дослідно-конструкторських робіт (ДКР) та стадію ескізного проектування (ЕП) виробу в рекордно короткі строки – 60 діб!

За основними технічними характеристиками спроектований апарат не поступається відомим світовим аналогам: апаратам «Heater-Treater» фірм «Cameron’s NATCO» (США), «Sivalls, Inc.» (США), «EN-FAB, Inc.» (США), апарату «Free Water Knock-Out» (FWKO) виробництва «Maloney Industries, Inc.» (Канада) та НГВРП конструкції ПАО «ВНИИнефтемаш», що виготовляються ООО «Курганхиммаш» (РФ). Вигідно відрізняється багатофункціональністю та універсальністю, має високі прогнозовані показники ефективності розділення (сепарації) в широкому діапазоні зміни продуктивності, тиску, температури та ступеня зводненості водонафтової емульсії. За розробленою документацією планується виготовлення та поставка обладнання у кількості не менше 10 одиниць для облаштування 5 промислових об’єктів родовища ім. В.Н.Виноградова (замовник - Група «ЛУКОЙЛ», «Російська інноваційна паливно-енергетична компанія (РИТЭК)», генпроектувальник - ТюменьНИПИнефть), до перейменування у 2013 р. відомого як Велике Ольховське нафтове родовище (Ханти-Мансійський автономний округ Тюменської області Російської Федерації).

 «Традиційно, після видобутку нафти для її підготовки до транспортування на нафтопереробні заводи застосовується цілий комплекс громіздкого та коштовного технологічного нафтогазового обладнання (трубчасті печі та нагрівачі нафти, відстійники, електродегідратори, деемульсатори, сепаратори). На сучасно обладнаних нафтових промислах популярним є використання альтернативних модульних установок підготовки нафти, що конструктивно об’єднують електродегідратори з блоками підігріву нафти та сепарації. Так, розроблений НГВРП типу «HEATER-TREATER» являє собою блочний горизонтальний трифазний сепаратор з вбудованим трубним нагрівачем прямого нагріву для підігріву та дегазації сирої нафти, який додатково оснащено секціями електростатичної коалесценції, жалюзійними пакетами насадки типу ACS Plate-Pak™ та Stokes-Pak™ для сепарації водонафтової емульсії, сітчастим відбійником бризкотумановловлювачем типу Sulzer KnitMesh V-MISTER™ для сепарації попутного нафтового газу, вихровим газосепаратором-вологовідділювачем тонкої очистки паливного газу. В основу конструкції апарату покладено низку принципово нових та оригінальних технічних рішень, що забезпечують високі техніко-економічні показники. Згідно вимог замовника, в апараті передбачено кілька обслуговуючих систем, в тому числі, система колекторів з інжекційними соплами для розмиву осаду і відкладень механічних домішок без зупинки апарату. Одночасно, при проектуванні окремо приділено увагу питанням енергоефективності та енергозбереження. Наприклад, при експлуатації апарату в якості паливного газу використовується виключно попутний нафтовий газ, який виділяється в апараті при дегазації нафти і традиційно спалюється на факелі, бо собівартість його транспортування та переробки є високою, а відповідно і не доцільною. При цьому оптимізовано теплове навантаження апарату для підігріву сирої нафти в залежності від вмісту в ній води та продуктивності свердловини. Номінальна потужність та потрібна кількість електричних трансформаторів обрана з міркувань підтримання умов поляризації краплин без вторинного диспергування за відповідного оптимального значення напруженості електричного поля. З урахуванням кліматичних умов експлуатації апарата в районах Крайньої Півночі Росії, при проектуванні запроваджено заходи щодо утилізації тепла, зокрема, для підігріву повітря, яке забирається з навколишнього середовища до калорифера, а потім змішується з паливним газом у інжекційних газових пальниках та спалюється в жарових трубах», - розповів науковий керівник ДКР Олександр Ляпощенко.

Нагадаємо, що кафедра процесів та обладнання хімічних і нафтопереробних виробництв (ПОХНВ) факультету технічних систем та енергоефективних технологій (ТеСЕТ) СумДУ має 15-річний досвід з дослідження процесів сепарації газоконденсатних та водонафтових сумішей, розробки та впровадження високоефективних інерційно-фільтруючих газосепараторів та фазних розділювачів. В основу способів сепарації та конструкцій інерційно-фільтруючих сепараторів покладено принципово нові рішення, які захищені 15 патентами на корисну модель та на винахід України, міжнародним патентом на винахід та міжнародним сертифікатом відповідності. Дослідно-промислові зразки високоефективних газосепараторів, розроблені науковцями СумДУ, успішно пройшли дослідно-промислові та приймальні випробування, в результаті їх впроваджено на промислових об’єктах ПАТ «Укрнафта», ПрАТ «Укргазвидобуток», представництва в Україні британської нафтогазової компанії Regal Petroleum Corporation Ltd. Впроваджені промислові зразки інерційно-фільтруючих газосепараторів підтвердили свої технічні характеристики в промислових умовах та успішно експлуатуються на підприємствах нафтогазового комплексу України впродовж більш ніж 10 років. Уже традиційно переможцями на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт в галузі «Нафтова та газова промисловість» (Івано-Франківський Національний технічний університет нафти і газу, м. Івано-Франківськ) стають студенти факультету ТеСЕТ СумДУ. Серед них, вже 7 років поспіль (2009-2015 н.р.) головну винагороду конкурсу (диплом І ступеня у номінаціях «обладнання нафтогазової галузі» та «нафтогазова інженерія») отримують студенти, які навчаються на випусковій кафедрі процесів та обладнання хімічних і нафтопереробних виробництв (ПОХНВ) факультету ТеСЕТ СумДУ. Це свідчить про високий потенціал СумДУ і про можливості кафедри готувати висококваліфікованих фахівців та науковців, які зможуть і далі впроваджувати нові наукові розробки для нафтогазопереробної галузі промисловості.